За матеріалами сайту Autism.ua
10 ПОРАД батькам
Ці стратегії можуть допомогти зменшити стрес як у вашому власному житті, так і в житті вашої дитини, спростити навчання новим навичкам.
Спеціалісти рекомендують впроваджувати ці підходи якомога раніше - чим менша дитина, тим краще. Для дорослих з аутизмом ці стратегії будуть не менш корисні.
⠀
Структура/розпорядок дня. Послідовність і знання про те, чого очікувати, допомагає дітям з розладами аутистичного спектру (РАС) долати щоденні труднощі. Розробіть щоденний розпорядок дня для вашого дому і якомога суворіше його дотримуйтеся.
⠀
Візуальний розклад на день. Коли ваша дитина завершує заняття або завдання, вона починає просто тинятися з кута в кут, заповнюючи час самостимуляціями і небажаною поведінкою? Створіть візуальний розклад. Він допоможе дитині з РАС зрозуміти, що вона повинна зараз робити, що буде потім, а що після цього. (Також читайте про візуальний розклад на сайті: https://cutt.ly/tnxJXTR).
Система комунікації. Можливо, ваша дитина може спілкуватися за допомогою мови жестів, планшета, системи PECS тощо. Найголовніше, щоб всі вдома погодилися заохочувати і приймати саме цю систему комунікації.
⠀
Обмежений доступ до заохочень. Позитивне заохочення - це ефективна і критично важлива стратегія для навчання вашої дитини новим навичкам. Коли батьки говорять, що у дитини немає ніяких заохочень, то дуже часто це означає, що у дитини немає необхідності працювати заради чогось, тому що у неї є доступ до всього, що вона побажає.
⠀
Активні стратегії щодо запобігання втечам. Ризик втечі - це величезна загроза безпеці для багатьох дітей з аутизмом, особливо для невербальних. Правило щодо втечі може звучати як: "Треба запитати маму, перш ніж виходити на вулицю". Зробіть візуальні підказки про правило "Зупинися і запитай" і розташуйте їх поруч з кожними дверима. Рекомендації з інфографікою для батьків на нашому сайті за посиланням: http://surl.li/vumx
⠀
Дошка для вибору.
Багато видів проблемної поведінки можна зменшити або прибрати, якщо просто надати дитині більше можливостей для вибору. Для того, щоб допомогти дітям зробити вибір можна зробити візуальну дошку вибору, на якій розташовуються картки, що позначають їхні улюблені заняття, продукти або іграшки.
Умови для привчання до туалету. Мова йде про велику стратегію, яка потрібна в багатьох випадках. Навіть якщо ваша дитина поки занадто маленька для привчання до туалету, ви повинні почати цю стратегію якомога раніше. Ви вчите всьому, що пов’язано з туалетом. Дитина звикає до ванної кімнати і засвоює багато навичок, які знадобляться їй пізніше (наприклад, як розстебнути блискавку на штанях). Для складних навичок, наприклад, миття рук, зробіть покроковий візуальний розклад.
⠀
Предмети для мультимодальної сенсорної стимуляції. Це безпосередньо пов’язано зі зменшенням повторюваної, самостимулюючої поведінки та гіперактивності. Підберіть предмети, з якими ваша дитина зможе маніпулювати і взаємодіяти, щоб отримати потрібну сенсорну стимуляцію. Дивіться матеріали про сенсорну дієту від доктора І. Ольшанської на нашому сайті: https://cutt.ly/rnxLWrD
⠀
Робоче місце для самостійних занять: Вам доводиться розважати дитину цілий день? Якщо вам потрібно займатися домашніми справами або працювати вдома, ваша дитина зможе зайняти себе? Якщо ні, то її необхідно навчати незалежним заняттям. Виділіть невелике робоче місце, підберіть кілька занять і встановіть таймер. Вчіть дитину виконувати завдання, поки таймер не спрацює, а потім дайте їй велике заохочення.
⠀
Місце для відпочинку. Діти з аутизмом відчувають сильні перевантаження і надмірну стимуляцію протягом дня, що виливається в капризи, істерики і самоагресію. Важливо з раннього віку вчити дітей, що вони можуть контролювати свої емоції. Виділіть тихий кут у будинку і покладіть туди предмети, що допомагають заспокоїтися (подушки, мішки, гімнастичний м’яч тощо). Коли дитина засмучена або страждає від перевантаження, поясніть їй, що їй потрібно заспокоїтися, наприклад: "Ти плачеш і кидаєш іграшки. Тобі потрібно заспокоїтися ". Заспокійливі стратегії (їх візуальні підказки) потрібно завжди носити з собою і користуватися ними в будь-якому місці.
⠀
Джерело: I Love ABA
Немає коментарів:
Дописати коментар